11.- 12.6.2022 - JÓGA - ASÁNY, SESTAVY A KRIJE

­


TEORIE I PRAXE S MÍLOU SÁVITRÍ MRNUŠTÍKOVOU
­

„ Po lidstvu se dnes žádá, aby společně rozehrálo velkou symfonii tvoření. Ale jak vám potvrdí každý hudebník, chcete-li zahrát symfonii, musíte cvičit, cvičit a zase cvičit.“               Anodea Judith

Asana je ustálená , vědomá pozice těla a představuje metodu, jak prostřednictvím fyzického těla ovlivnit další úrovně, tedy naši energii, emoce, myšlenky či příčiny bytí. Již Patandžali stanovil dvě charakteristiky: „sthíra“ – pevná, stabilní, ustálená a „ sukha“ – příjemná, šťastná, nenapjatá. Již obsah těchto termínů naznačuje, že jde o hledání a nastolení dvou, v některých ohledech protichůdných podmínek. Vyvážení těchto dvou skutečností představuje to základní umění při praktikování jógy. Pojďme společně proniknout do tajú ásan, krijí a jógových sestav ve 3 ucelených blocích , které zahrnují vždy část teoretickou a následnou praxi.

Sávitrí Déví Míla Mrnuštíková jógu praktikuje od konce 70.let a za své znalosti pokorou přijala od svých učitelů (dr. Vladimír Píša, dr. Milada Bartoňová, Rostislav Hošek, Jasoň Holub, ing. Vladimír Zeman). V roce 1989 studovala v Ánanda ášramu v jižní Indii pod osobním vedením dr.svámí Gítanandy a jeho ženy Mínákši Déví, kam se znovu v r. 2003 vrátila. Tato škola je známá svým důrazem na pránájámu. V letech 1987 - 1995 studia sanskrtu u prof. Dušana Zbavitele. V letech 1997 - 2010 studijní pobyty v Rishiculture Ashtangayoga Antalayam na Ibize (dr. Naliní Déví). Je lektorkou Unie jógy i České akademie jógy. Přeložila do češtiny a vydala stěžejní dílo sv. Gítánandy Jóga krok za krokem, je autorkou řady publikací o józe (Pránájáma, Ásana, Jógové sestavy, Sanskrtský slovník jógových termínů, Pratjáhára, Bhagavadgíta a její cesty k bohu, Pozdravy slunci, Jóga a emoce).

1) ÁSANY – sobota 9.00 – 12.15 

Pro většinu adeptů jógy jsou právě jógové pozice synonymem jógy samotné. Ásána čilii jógová pozice je zcela určitě nejobvyklejším prvkem jógových lekcí. V semináři si ukážeme, že ne každá poloha těla je ásanou, že jógová pozice je víc než jenom tvarem těla. Řekneme si také něco o tom, jak se v průběhu věků vyvíjelo postavení ásan v rámci jógy. Dnešní, tzv. moderní posturální jóga na ásanách opravdu stojí.

2) SESTAVY – sobota 13.30 – 18.00 

Zamyslíme nad tím, jak z ásan a dalších prvků vytvořit celkovou sestavu. To je důležité především pro učitele jógy, ale i pro každého upřímného adepta, který praktikuje jógu individuálně a snaží se tak prohloubit to, čím je ve společných lekcích inspirován. Zamyslíme se nad tím, zda praktikovat delší dobu jednu sestavu anebo zda mít každý den jinou praxi. Oba přístupy mají svá plus i mínus.

3) KRYJE – neděle 9.00 – 12.15 

Termín krijá, resp. Krijájóga je mnohoznačný a podle kontextu může mít různý význam. Poté, co si ozřejmíme ty nejběžnější významy tohoto slova, probereme důkladněji techniky vědomého pohybu v prováděného v souladu s dechem. Zastavíme se i u pokročilých a hluboce působících technik spojujících ásany, pránájámu, mudry a bandhy.

„Praxe jógy nás staví tváří v tvář výjimečné spletitosti vlastního bytí. „     Šrí AurobindoTermín konání:Lektor:
Sobota
    + Neděle
So 9:00 - 18:00, Ne 9:00 - 12:15Míla Sávitrí Mrnuštíková
cena: 3.490,- Kč (celkem 0 lekcí)
datum: 11.06.2022 - 12.06.2022
jednotlivý vstup: 0,- Kč / lekce
místo konání: Gorkého 8, Brno

Souhlasíte s cookies?

Souhlasím